O firmie

Termosad

Kim jesteśmy?

Termosad to inicjatywa, która rozpoczęła się z uwagi na potrzeby naszego własnego gospodarstwa. Jesteśmy wielopokoleniowym producentem czereśni. Znajdujemy się w zagłębiu sadowniczym. Warto natomiast zauważyć, że problemów, z którymi musimy się mierzyć, jest wiele. Jedną z najbardziej uciążliwych kwestii w naszym gospodarstwie, która co roku spędza nam sen z powiek, to przymrozki wiosenne. 

Powodują bardzo duże straty w jakości i ilości plonu. Większość sadowników w Polsce musi liczyć się z tym, że temperatura poniżej zera stopnia Celsjusza może doprowadzić do uszkodzenia pąka kwiatowego, przez co nie dochodzi do zapłodnienia. 

Należy więc zadbać o najwyższą jakość plonu i być pewnym, że cały proces produkcji przebiega zgodnie ze sztuką. Aby to zrobić i nie martwić się o przedwcześnie opadające zawiązki, postanowiliśmy działać. W ten sposób rozpoczęliśmy przygodę z szukaniem rozwiązania idealnego przeciwko „zimnym ogrodnikom”. 

Problem walki z przymrozkami w sadownictwie jako impuls do działania 

W celu uzyskania jak najlepszych wyników na początku staraliśmy się korzystać ze środków, które obecnie są szeroko dostępne na rynku. Mowa tutaj o najróżniejszych środkach czy preparatach działających jako stymulatory wzrostu.

Niestety, tego typu rozwiązania okazały się chwilowe i mało skuteczne. Nadzieja na ochronę plonów pojawiła się przy pomocy wody, użyciu zamgławiaczy czy też nagrzewnic paliwowych. Efelty były różne. Żadna z opcji nie zagwarantowała takiej skuteczności, na jaką liczyliśmy. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem okazały się świece parafinowe. Stosując tą metodę ochrony w sadzie zauważyliśmy, że stały wydatek ciepła na plantacji w trakcie przymrozku jest kluczem do sukcesu. Jednak problemem okazała się ekonomia, a raczej jej kompletny brak.

Z tego powodu postanowiliśmy szukać rozwiązania gdzie indziej. Wtedy podjęliśmy decyzję o skonstruowaniu własnego urządzenia, które już po pierwszych próbach dało nadzieję na uzyskanie skutecznej ochrony przed przymrozkami.

W trosce o jakość naszych produktów

Metodą prób i błędów

Rozwój flagowego produktu Termosadu nie był jednak prosty i usłany różami. Tak zwana “zimna Zośka” rok po roku dawała o sobie znać i niestety z dobrymi skutkami doprowadzała do wymrożenia wielu pąków kwiatowych i zawiązek. Aby zminimalizować ten proceder, postanowiliśmy skupić się na rozwoju własnego pomysłu – urządzenia Termosadu. Mianowicie to kominki sadownicze. Ich konstrukcja i działanie są, tak naprawdę proste, więc w czym tkwił początkowo problem?

Pierwotnie nie wiedzieliśmy dokładnie jakie proporcje okażą się najkorzystniejsze w celu uzyskania jak najdłuższego czasu palenia. Po pierwszych próbach okazało się, że czas pracy kominka wynosił jedynie 2-3 godziny. Wartość ta nijak ma się do całonocnych spadków temperatury w kwietniu czy maju. Ponadto, kwestie logistycznie skutecznie uniemożliwiały podtrzymywanie działania kominków. Uzupełnienie materiału palnego w nocy co 2-3 godziny też nie kojarzy się przecież z rozwiązaniem idealnym.

To właśnie dlatego szukaliśmy metody, aby czas ten wydłużyć. Udało się to osiągnąć poprzez dostosowanie designu i konstrukcji, jak i materiałów użytych do produkcji kominka. Co więcej, kluczową rolę odegrało też dopasowanie właściwego paliwa. Najpierw testowane były takie rozwiązania jak brykiet drzewny czy trociny. Nawet samo drewno przez pewien czas zasilało nasz produkt. 

Niestety, propozycje te szybko się spalały i na dłuższą metę nie były wystarczająco ekonomiczne. Dlatego w celu poprawy tego aspektu, przyglądaliśmy się innym alternatywą. Wtedy to do zasilania wykorzystaliśmy brykiet torfowy. Okazał się on jedną z najlepszych opcji mając na uwadze ekonomię, czyli stosunek jakości i “kaloryczności” tego paliwa do ceny. Co więcej, zaskoczył nas długim czasem działania.

Jesteśmy Termosad – odpowiedzią na potrzeby sadowników zmagających się z przymrozkami 

Oferowany kominek sadowniczy od przeszło 3 lat skutecznie radzi sobie w walce z przymrozkami. Rzesze zadowolonych klientów potwierdza nie tylko skuteczność propozycji, ale także i świetną ekonomię. Naszym celem jest dostosowanie się do klienta i zadowolić oczekiwania każdego.

Dlatego produkty przygotowane na zamówienie możemy poszerzyć czy też uzupełnić różnorodną jakością blachy. To wszystko po to, aby spełnić wymagania zarówno klientów oczekujących najwyższej klasy wykonania i jakości jak i tych, których budżet jest nieco bardziej ograniczony.

W miarę możliwości każdy klient otrzymuje od nas takie samo zainteresowanie i tyle samo czasu. Pokazuje to, że pomimo niewielkiego stażu na rynku podchodzimy do biznesu poważnie i potrzeby wszystkich kolegów po fachu są dla nas istotne. Usługi Termosad pochodzą od sadowników i skierowane są do sadowników. Produkt przygotowany został przez osoby, które same borykały się z problemem przymrozków. Doskonale wiemy jak niszczące mogą być kilkudniowe spadki temperatury i teraz wiemy jak skutecznie się przed nimi bronić.